Jak przecenianie swojej wiedzy historycznej wiąże się z identyfikacją narodową?
Osoby narcystycznie zidentyfikowane z własnym narodem zwykle twierdzą, że gdyby ich naród rządził światem, świat byłby o wiele lepszym miejscem oraz że nie spoczną, dopóki ich naród nie spotka się z uznaniem, na jakie zasługuje.
Czy wielkościowe deklaracje idą w parze z wiedzą na temat własnego narodu?
W najnowszym artykule opublikowanym w Current Issues in Personality Psychology omawiamy związki narcyzmu narodowego z ‘przecenianiem’ własnej wiedzy dot. narodu.
Stosując technikę overclaimingu wykazaliśmy, że osoby narcystycznie identyfikujące się z własnym narodem twierdzą, że słyszały o nieistniejących wydarzeniach/postaciach historycznych (np. Powstanie Mazowieckie, Wojna Lubelska, Juliusz Krasiński), a jednocześnie rzadziej znane im były wydarzenia/postaci, które rzeczywiście się wydarzyły/istniały (np. Powstanie Krakowskie, Bitwa pod Cedynią, Władysław Łokietek).
Wnioski z naszych badań sugerują, że narcyzm narodowy jest jedynie powierzchownym stylem autoprezentacji, który niekoniecznie idzie w parze z wiedzą na temat własnego narodu.
Serdecznie zachęcamy do lektury naszego tekstu! I “love” my country? The relationship between national narcissism and national knowledge overclaiming