Shake it off! Adaptacyjne radzenie sobie ze stresem zmniejsza narcyzm narodowy

Czy istnieje związek między narcyzmem narodowym a sposobem, w jaki regulujemy stres? Czy adaptacyjne radzenie sobie z sytuacjami stresującymi może osłabiać tendencję do identyfikowania się z narodem w narcystyczny sposób? I co ma z tym wspólnego myślenie spiskowe?


Wyniki naszych badań sugerują, że adaptacyjne strategie radzenia sobie ze stresem, w których stawiamy czoła trudnościom (np. planowanie, pozytywne przeformułowanie, aktywne radzenie) obniżają narodowy narcyzm. 

Co ważne, , przeprowadziłyśmy eksperyment, podczas którego wzbudzałyśmy u jego uczestników i uczestniczek konkretną strategię radzenia sobie ze stresem (adaptacyjną-aktywną, nieadaptacyjną-zaprzeczanie lub żadną) i sprawdzałyśmy, jak wpływa na narodowy narcyzm. Otrzymane wyniki wskazują, że wzbudzanie adaptacyjnej strategii radzenia sobie ze stresem istotnie obniżało narodowy narcyzm. Co więcej, w badaniu tym pokazałyśmy także, że adaptacyjna strategia radzenia sobie ze stresem może także obniżać myślenie spiskowe - a relacja ta jest zapośredniczona przez narodowy narcyzm. 


Wyniki naszych prac badawczych sugerują, że wzmacnianie adaptacyjnych form radzenia sobie ze stresem może potencjalnie odgrywać ważną rolę w kształtowaniu mniej defensywnej identyfikacji z narodem oraz mniej spiskowego sposobu myślenia o świecie. Wskazują one także na konieczność redukcji narcyzmu narodowego i budowania bezpiecznej identyfikacji z własną grupą narodową, która wolna jest od uprzedzeń, a także wzmacnia prawdziwie pozytywne postawy wobec „swoich”.


Więcej o wynikach naszych badań przeczytacie na stronie The British Journal of Social Psychology w najnowszym tekście Zuzanny Molendy, Marty Marchlewskiej, Marty Rogozy i Dagmary Szczepańskiej: Shake it off! Adaptive coping with stress reduces national narcissism


Badanie finansowane ze środków budżetu państwa w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą „Nauka dla Społeczeństwa” nr projektu NdS/529303/2021/2022 kwota dofinansowania 1 714 305,00 całkowita wartość projektu 1 714 305,00 oraz środków Narodowego Centrum Nauki w ramach grantu OPUS (2019/35/HS6/00123)

Udostępnij artykuł