Jaki wpływ ma polityka na nasze życie?

Odpowiedzi na to pytanie możecie szukać w najnowszym artykule, w którym Piotr Michalski wraz ze współpracowniczkami z Laboratorium Poznania Politycznego, Instytut Psychologii PAN przyglądają się temu, jaki jest związek między poczuciem posiadania wpływu na życie polityczne a rzeczywistym zaangażowaniem obywatelskim w sprawy związane z polityką.


Z serii badań przeprowadzonych wśród Polaków (próba reprezentatywna) i Brytyjczyków dowiedzieliśmy się, że istnieją pozytywne powiązania między postrzeganiem istotnego znaczenia polityki w swoim życiu, a chęcią angażowania się w nią.


Co więcej - jak wskazuje nasze badanie eksperymentalne - pokazywanie obywatelom, w jaki sposób decyzje polityczne kształtują ich osobistą rzeczywistość (np. poprzez nawiązanie do wzrostu cen produktów) przewidywało wzrost przypisywania roli polityki w życiu jednostki i wiązało się pozytywnie chęcią zaangażowania się w życie polityczne.


Wyniki naszych badań wskazują, że uświadamianie obywatelkom i obywatelom, że decyzje podejmowane na najwyższych szczeblach polityki państwowej mają bezpośredni wpływ na ich codzienne funkcjonowanie, co może mieć istotne znaczenie dla zaangażowania obywatelskiego!


Zapraszamy do lektury!

When Politics Affects the Self: High Political Influence Perception Predicts Civic and Political Participation

Udostępnij artykuł