Partycypacja obywatelska w Polsce

Czy Polacy chętnie angażują się w działania polityczne i obywatelskie?

Frekwencja w wyborach parlamentarnych do Sejmu i Senatu w październiku 2019 wyniosła 61,74%. To najlepszy wynik od czasu historycznych wyborów w czerwcu 1989 r. Choć rezultat ten może napawać optymizmem, okazuje się, że wśród osób, które zdecydowały się zrezygnować ze swojego prawa do głosowania przeważają osoby najmłodsze. Trend ten widoczny był również w przypadku wyborów do Parlamentu Europejskiego, które odbyły się w maju 2019 r. 

Czy młodzi Polacy oraz młode Polki rzeczywiście niechętnie angażują się w polityczne oraz obywatelskie działania? Jak bardzo w tej materii odbiegają od osób w wieku średnim oraz najstarszych Polek i Polaków?

Celem projektu Dialog pt. "Partycypacja obywatelska w Polsce: determinanty, konsekwencje i metody aktywizacji społecznej" jest między innymi identyfikacja tych obszarów życia politycznego i obywatelskiego, w które młodzi Polacy angażują się zarówno najczęściej, jak i najrzadziej. Niniejszy raport przedstawia zatem wyniki dwóch badań - na reprezentatywnej próbie ogólnopolskiej oraz na próbie młodych Polaków, co pozwala na porównanie badanego w projekcie wycinka społeczeństwa z resztą. Zapraszamy do lektury!

Partycypacja obywatelska w Polsce

Udostępnij artykuł