Czy poczucie własnej wartości przekłada się na wybór ideologii politycznej lub zainteresowanie działalnością polityczną?
Aleksandra Cichocka (University of Kent), Marta Marchlewska (Laboratorium Poznania Politycznego, Instytut Psychologii PAN) oraz Aleksandra Cislak (Uniwersytet SWPS) przeanalizowały wyniki badań z ostatnich siedmiu dekad — konsekwentnie rozróżniając samoocenę (czyli autentyczne zadowolenie z siebie, które nie wymaga ciągłego potwierdzania własnej wartości w oczach innych) od narcyzmu (czyli poczucia ważności i wyższości nad innymi). Pozwoliło im to na wyjaśnienie, dlaczego w literaturze tak często obserwuje się rozbieżne wyniki dotyczące związków poczucia własnej wartości z szeroko rozumianą polityką.
Zdaniem badaczek to właśnie wysoki poziom narcyzmu — w przeciwieństwie do wysokiego poziomu samooceny — odgrywają kluczową rolę w przewidywaniu problematycznych postaw oraz wrogich zachowań politycznych. Osoby charakteryzujące się wysokim poziomem narcyzmu skłaniają się ku ideologiom i systemom, które mogą zapewnić im władzę oraz dominację, niekoniecznie biorąc pod uwagę dobro społeczeństwa. Przeciwstawiają się demokracji, wierzą w teorie spiskowe, chętnie biorą udział w życiu politycznym, lecz nic dobrego z tego nie wynika. Takie osoby często uważają przywództwo polityczne za wyjątkowo atrakcyjne — zwłaszcza jeśli czują, że odniosłyby z tego korzyści osobiste.
Więcej o wynikach badań przeczytasz w tekście opublikowanym w czasopiśmie „Political Psychology”: Self-Worth and Politics: The Distinctive Roles of Self-Esteem and Narcissism