Jaki jest związek między wiedzą polityczną, narcyzmem narodowym a przekonaniami spiskowymi dotyczącymi zmian klimatycznych w grupie młodych Polek i Polaków?
Odpowiedzi na te pytania możecie szukać w najnowszym artykule Piotra Michalskiego i współpracowniczek, opublikowanym w czasopiśmie The Journal of Social Psychology: When the sun goes down: low political knowledge and high national narcissism predict climate change conspiracy beliefs
W opisanym badaniu poszukujemy nowych związków między narcyzmem narodowym (rozumianym jako nierealistyczne przekonanie o wielkości i ważności własnej grupy narodowej) a myśleniem spiskowym dotyczącym postępujących zmian klimatycznych.
Podczas analizy przyglądaliśmy się dwóm rodzajom wiedzy politycznej – aktualnej wiedzy politycznej (tej, która dotyczy współczesnych wydarzeń politycznych), a także – teoretycznej wiedzy politycznej (dotyczącej ogólnej znajomości zagadnień politycznych).
Jak wynika z przeprowadzonych przez nas badań – osoby młode (18-25 lat) o niskim poziomie posiadanej wiedzy politycznej są bardziej skłonne wierzyć w teorie spiskowe dotyczące zmian klimatu! Co więcej, jednostki mniej zaznajomione ze sposobami funkcjonowania systemu politycznego w ich kraju (mającej niższy poziom aktualnej wiedzy politycznej) bardziej narcystycznie utożsamiają się ze swoim narodem, a tym samym częściej zaprzeczają zmianom klimatycznym.
Nasze badania dostarczają wstępnych dowodów na to, że wiedza dotycząca polityki chroni jednostki przed popieraniem wierzeń spiskowych związanych z globalnym ociepleniem! Niepodważalne znaczenie ma w tym przypadku zarówno edukacja obywatelska kładąca nacisk na zaznajomienie się z wydarzeniami, które mają aktualnie miejsce na naszej scenie politycznej, jak i ta forma pozyskiwania wiedzy, która skupia się na nauce rozpoznawania ogólnych mechanizmów rządzących światem polityki.