Nowy artykuł w Applied Psychology

Czy wiara w spiski może wzmacniać myśli paranoiczne?

Związki myślenia spiskowego z różnymi psychologicznymi konstruktami często tłumaczymy w sposób przyczynowo-skutkowy: np. gdy komuś towarzyszy niskie poczucie kontroli, może chwytać się wyjaśnień spiskowych, które pozornie uporządkują mu świat.

W naszym najnowszym artykule opublikowanym w Applied Psychology: Health and Well-Being (!!140 pkt MNiSW!!) prezentujemy serię badań, które wykazały, że warto przyczynowości szukać również w kierunku odwrotnym. W badaniach przeprowadzonych na próbach polskich i brytyjskich pokazujemy, że ekspozycja na teorie spiskowe może (przynajmniej chwilowo) wzmacniać myśli paranoiczne.

Warto mieć to na uwadze, albowiem teorie spiskowe obecne są w naszych życiu nawet wtedy, gdy sami niekoniecznie celowo dążymy do obcowania z nimi (np. w książkach, newsach, filmach, muzyce).

Serdecznie zapraszamy do lektury całego tekstu, dostępnego także na ResearchGate.

Molenda, Z., Marchlewska, M., Karakula, A., Podsiadłowski, W., Rogoza, M., Bagrowska, P., & Szczepańska, D. (2024). Thought contagion? Conspiracy beliefs boost paranoid thoughts. Applied Psychology: Health and Well-Being. Advance online publication. https://doi.org/10.1111/aphw.12577

Udostępnij artykuł