Podsumowanie Projektu Nauka dla Społeczeństwa

Zapraszamy do lektury raportu podsumowującego wyniki wyniki projektu naukowego na temat różnych typów identyfikacji z narodem i ich związków z różnymi zmiennymi psycho-społecznymi!

Raport „Polskość w XXI wieku. Rodzaje identyfikacji narodowej, ich podłoże i konsekwencje” jest podsumowaniem serii badań naukowych prowadzonych w ramach trwającego dwa lata projektu naukowego. Jako zespół Laboratorium Poznania Politycznego Instytutu Psychologii PAN przyjrzeliśmy się temu, w jaki sposób rozumiany jest dzisiaj patriotyzm i polskość. Co ważne, szereg przeprowadzonych przez nas badań eksploruje temat tożsamości narodowej w Polsce w czasie dużych zmian na polskiej scenie politycznej, związanych z wyborami parlamentarnymi w 2023 roku.

W trakcie realizacji projektu poszukiwaliśmy odpowiedzi na różne pytania dotyczące związku typu konstruowania własnej tożsamości w oparciu o grupę społeczną, jaką jest naród, z postawami i przekonaniami na temat tej oraz innych grup. Na przykład: Czy lubimy swoich rodaków? Kto może określać się Polakiem? Czy znamy swoją historię i uważamy, że cierpieliśmy więcej niż inne narody? Czy wierzymy w teorie spiskowe? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w naszym najnowszym raporcie, w którym  staraliśmy się nie tylko określić, z jakimi wyzwaniami w związku z polskością się dzisiaj mierzymy, ale także zaproponować ich rozwiązania. Jedną propozycją jest wzmacnianie bezpiecznej identyfikacji z narodem poprzez ekspozycję na otwarte i inkluzywne podejście do polskości, które prezentujemy w stworzonym przez nas filmie "Polskość w VII portretach", dostępnym na platformie YouTube.

Zapraszamy do lektury oraz życzymy przyjemnego seansu filmowego!


Udostępnij artykuł