Polska i Polacy przed i po wyborach parlamentarnych 2023

Okres kończącej się kampanii wyborczej i czas tuż po wyborach to momenty, w których możemy obserwować znacznie większe zainteresowanie polityką wśród wyborczyń i wyborców wszystkich partii politycznychMinione wybory parlamentarne były dla nas inspiracją do przeprowadzania badania, w którym przyjrzeliśmy się dokładnie postawom politycznym, które wyróżniały się w tym okresie wśród wyborców wszystkich partii .


Nasze badanie zostało podzielone na dwa etapy: tuż przed wyborami - kiedy nie widzieliśmy jeszcze kto zdobędzie najwięcej głosów - i tuż po wyborach - kiedy wynik wyborów był już wszystkim znany. W naszym raporcie postanowiliśmy również uwzględnić istotne statystycznie różnice między wyborcami nowych partii rządzących: Koalicji Obywatelskiej i jej Koalicjantów, a także partii opozycyjnych: Prawa i Sprawiedliwości i Konfederacji.


W naszym raporcie zawarliśmy odpowiedzi na następujące pytania:

  • Jakie postawy mają wobec siebie wyborcy głównych partii
  • Jaki jest poziom usprawiedliwiania funkcjonowania aktualnego systemu politycznego w Polsce
  • Jakie są nasze przekonania na temat minionych wyborów
  • Kto i jak silnie wierzył w teorie spiskowe dotyczące minionych wyborów
  • Jakie jest poparcie wśród obywateli Polski dla państwa opartego na demokracji lub anarchizmie


Zapraszamy Czytelniczki i Czytelników do lektury naszego najnowszego raportu  “Polska i Polacy przed i po wyborach parlamentarnych. Analizy wyników badania ilościowego”




Raport finansowany ze środków budżetu państwa w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą „Nauka dla Społeczeństwa” nr projektu NdS/529303/2021/2022 kwota dofinansowania 1 714 305,00 całkowita wartość projektu 1 714 305,00.

Raport wsparty przez program badawczy Norface Democratic Governance in a Turbulent Age, wspierany przez NORFACE Joint Research Programme on Democratic Governance in a Turbulent Age [projekt: Threat, identity, and dissent: Understanding and addressing political polarization in European democracies jest finansowany przez NORFACE Joint Research Programme on Democratic Governance in a Turbulent Age i Komisję Europejską poprzez projekt Horizon 2020, w ramach umowy nr 822166; Narodowe Centrum Nauki, numer projektu 2019/01/Y/HS6/00033].)

Udostępnij artykuł